České země mají bohaté a pestré dějiny. Lidé, kteří přišli ze všech koutů světa, zde postavili a vyzdobili stovky zámků, kostelů i klášterů a současně se podíleli na celkové architektonické podobě našich měst. Dvanáct památek již bylo zapsáno do Seznamu světového kulturního a dědictví UNESCO, další o to usilují.
Na území státu vyvěrají jedinečné minerální prameny, které jsou již od počátku 15. století využívány k léčebným účelům. Lázeňská města se rozkládají v malebných krajinných oblastech, jsou přitažlivá svým urbanistickým pojetím a specifickou lázeňskou architekturou. Některé lázeňské domy se chlubí i původním vybavením.
České země oplývají mimořádně velkým bohatstvím kulturních památek. Více než dva tisíce dochovaných hradů a zámků tvoří nejen svým množstvím, ale především umělecko-historickou hodnotou jednu z nejvýznamnějších součástí kulturního dědictví.
Hrady a zámky jsou dokladem vysoké úrovně tehdejšího stavitelství. Navíc bývají vybaveny bohatými uměleckými sbírkami, např. vzácnými kolekcemi obrazů, zbraní, porcelánu, skla či kolekcemi předmětů uměleckého řemesla. V současné době je téměř šedesát hradů, zámků a zřícenin zapsáno do seznamu národních kulturních památek a některé památky také do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Česká republika, to není jen její hlavní město. K návštěvě lákají i menší města, která překvapí velmi zachovalými historickými centry, pečlivě udržovanými památkami, jejichž význam mnohdy přesahuje hranice regionu. Některá z měst byla vyhlášena městskými památkovými rezervacemi, některá z nich byla dokonce zapsána do seznamu UNESCO.